Térdízületi fájdalom

Egyik leggyakoribb panasz: a térdízületi fájdalom

Testünk egyik legnagyobb ízülete a térdízület, ennek megfelelően rendkívül nagy igénybevételnek van kitéve. Ez az oka annak, hogy igen gyakran sérül, illetve az ízületi porckopások leggyakrabban itt jelentkeznek. Sérülések (baleset) enyhébb formája az ízület zúzódása és rándulása, amely néhány hetes kíméletre, lokális hűtésre, fájdalomcsillapítókra és gyulladás-csökkentőkre jó eredményekkel meggyógyul. Súlyosabb esetben oldalsó-külső, és a belső szalagok valamint az ízületi porckorongok, porcfelszínek károsodhatnak. Ezek a sérülések ízületi bevérzéssel, erős fájdalommal, a térdízület stabilitásának az elvesztésével, jelentős funkcióbeszűküléssel járhatnak. Gondos fizikális és eszközös vizsgálatokkal el kell dönteni, hogy a sérültet konzervatív módszerekkel kezelhetjük-e (átmeneti rögzítés, gyógyszerek, gyógytorna) vagy műtétet kell végeznünk. A térdízületi műtétek ma már kevésbé megterhelők, 1-1centiméteres behatolásból optikát és segédeszközt vezetünk be, TV monitoron keresztül nézve átvizsgáljuk a térdízületet, és ha szükséges elvégezzük a beavatkozást („ízületi tükrözés”). Ha nem ismerjük fel, és nem kezeljük idejében e sérüléseket akkor a térd tartós fájdalma, mozgáskorlátozottsága, instabilitása, sport – és munkateljesítmény csökkenése, korai porckárosodása alakulhat ki. A tartós panaszok hátterében a térd porcfelszíneinek a pusztulása, „meszesedése” is állhat. A kezdődő térdízületi meszesedés (porckopás) ízületbe adott porcpótló injekciókkal jól kezelhető, a panaszokat lényegesen csökkenti, a protézis beültetésének időpontját évekkel kitolhatja. Nagyon fontos az előzőekben leírt térdízületi sérülések, elváltozások korai felismerése és szakszerű kezelése, mert így a betegeket életre szóló panaszoktól óvhatjuk meg.

Térdízületi tükrözés során 1-1- kis metszéből bevezetett munkacsatornán keresztül átvizsgálajuk az ízületet, esetlegesen el is végezzük a a szükséges beavatkozásokat