Fájdalmas váll

Fájdalmas vállízületi panaszok és kezelésük

Vállízületünk egy gömbízület, amely mozgásai minden irányban kiterjedtek, a fájdalmatlan működése biztosítja a hétköznapi életünkben szükséges tevékenységek zavartalan véghezvitelét (emelés, fogás, öltözködés, stb.). Bizonyos esetekben ezen ízületi funkciók zavart szenvedhetnek, mozgások fájdalmassá válnak, beszűkülnek, életvitelünket lényegesen rontják. A vállízület alkotásában részt vevő felkarfej és a lapockacsont ízületi vápája között lényeges méretbeli különbség van, ezért az ízület stabilitásában jelentős szerepet játszanak a környező lágyrészek (ízületi tok, szalagok, izomzat). Gyakran ezen „lágyrészek” krónikus gyulladása, sérülése okozza a vállövi fájdalmas panaszokat. A sérüléses elváltozások (baleset) ritkábbak, általában vállficamot követően alakulnak ki. Nagyon fontos ilyen esetben  a ficam helyretételét követő  többszöri funkcióellenőrzés, és ha sérülést észlelünk a mielőbbi műtéti ellátás. Gyakoribbak a krónikus gyulladásos folyamat során kialakuló eltérések. A vállemelő ínban ún. rotator köpenyben észlelt elváltozás alapján I-III. stádiumra osztjuk fel a betegséget. I. stádiumra jellemző az egyre gyakrabban jelentkező vállízületi fájdalom, amely a beteget gyakran nem hagyja aludni, fájdalomcsillapítókra alig szűnik, a fájdalom a váll oldalra emelésével fokozódik. II. stádiumban a panaszmentes periódusok csökkennek, a fájdalom fokozódik, fizikai munkát végzőknél a biceps ín el is szakadhat (ilyenkor a fájdalom átmenetileg csökken), vállfunkció jelentősen beszűkül. III. stádiumban a vállemelő ín kifejezetten károsodik, elszakad, a beteg a vállát emelni nem tudja, a fájdalom állandósul, ízületi porckopás fokozódik. Nagyon fontos a mielőbbi szakszerű kezelés, I-II. stádiumban kímélet, gyógytorna, fizikoterápia, gyulladáscsökkentők szedése. II. stádiumban az előzőeken kívül a műtétet végezhetünk: vállízületi felszabadítás, gyulladt nyálkatömlő eltávolítása, ezzel megelőzhetjük a súlyosabb állapot kialakulását. III. stádiumban csak a műtét jöhet szóba, amely során a krónikus gyulladás miatt elszakadt vállemelő inat helyreállítjuk. Természetesen minél hamarabb keresi fel panaszaival a beteg a megfelelő szakembert, az időben elkezdett szakszerű kezeléssel a panaszok lényegesen csökkenthetők, a kialakuló elváltozások megelőzhetőek, a műtéti eredmények jobbak.

Krónikus vállízületi gyulladásos folyamatok során az ún. rotátor-köpeny (váll emelésért felelős izmok tapadása a felkarcsont fején) károsodik

Fájdalmas panaszokat okozó gyulladt subacromialis nyálkatömlő

Krónikus vállízületi fájdalom injekciós kezelése Drakula-terápiával (PRP-kezelés)