Alagút-szindrómák

Alagút-syndomák, ínhüvelyszűkületek

A felső végtagon fiziológiásan számos „alagút” helyezkedik el, ezek feladata az erek, idegek és ínak védelme, megtámasztása, táplálása és funkcióinak elősegítése. Azonban ha valamilyen ok miatt az alagút átmérője csökken vagy tartalma megnövekszik kialakulhatnak a leszorításos tünet-együttesek, az úgynevezett alagút-syndomák és az ínhüvelyszűkületek. Okai lehetnek: krónikus gyulladás, túlzott megerőltetés, daganatos elváltozások, törés utáni állapotok, rendszerbetegségek (köszvény, reumás betegség, cukorbetegség, stb.), krónikus túlterhelés, foglalkozási ártalomak. Leggyakrabban az alagút-syndrómák a felső végtagon alakulnak ki, elsősorban az idegeken és az ínakon (az ínakon kialakuló elváltozásokat ún. „ínhüvelyszűkületnek” hívjuk. Az idegleszorítások elsősorban a csuklón és a könyökhajlatban fordulnak elő. Jellemző tüneteik: az érintett idegtől függően a kéz ujjainak a különböző fokú zsibbadása, érzéscsökkenése, érzéskiesése, a kéz kisizmainak a sorvadása miatt a kéz gyengesége, ügyetlenebbé válása, fogó és szorítóerő csökkenése, fájdalom, amely az éjszakai órákban fokozódik, szinte elviselhetetlenné válik. Az ínhüvelyszűkületek leggyakrabban a hüvelykujjat érintik, ritkábban a többi ujjat valamint a csuklón lévő ínakat. Tüneteik: a tenyéri ínhüvelyszájadék nyomásérzékenysége, az ujjak mozgáskorlátozottsága, időnkénti beakadása, és fájdalmas, kellemetlen pattanása (innen a neve: „ pattanóujj”), ínak feletti fájdalom, recsegés, mozgások, fogások gyengülése.  A panaszok konzervatív kezelésre (gyulladáscsökkentők, fizikoterápia, alapbetegség kezelése) átmenetileg csökkennek, akár meg is szűnhetnek, de a végleges, gyors megoldás csak a műtéti beavatkozástól várható. A műtétek jelentős része ambuláns ellátás keretében, helyi érzéstelen elvégezhető, kórházi befekvést nem igényel, a másik részük rövid altatásban vagy érzéstelenítésben történik, 1-2 napos kórházi tartózkodást igényel. Nagyon fontos az alagút-syndomák és az ínhüvelyszűkületek korai felismerése és szakszerűellátása, mivel a tartós ideg-, ínleszorítások nehezen kezelhető, esetleges végérvényes károsodáshoz vezethetnek. Ügyeljünk, vigyázzunk, óvjuk kezeinket, hogy a többszörös funkcióit (durva és finommozgás, fogás, tapintás, érzékelés, kommunikáció stb.) megfelelő módon el tudja látni, hisz az embert a gondolkodásán kívül a keze teszi emberré.

Carpal tunnel syndroma (CTS, csuklótáji alagút leszorításos betegség) esetén a haránt csuklószalag alatti ideg  (medianus) leszorítása okozza a panaszokat

Carpalis alagút szinroma esetén zsibbadásos panaszok az ideg beidgzési területén jelentkeznek